top of page

OKA MŽIK - pozvánka na výstavuOd 31.1. do 2.4.2023 bude v Polabském muzeu v Poděbradech možnost navštívit výstavu, kterou jsem s velkou pomocí několika členů divadelního spolku Jiří připravovala, a která zachycuje aktéry 50. a 51. ročníku Festivalu mladého amatérského divadla (FEMAD).


Vernisáž se bude konat v neděli 29.1.2023 od 14:00.

Facebook událost


Divadlo je nezachytitelný časově omezený úsek, je teď a tady a nikdy se nebude opakovat. Fotografie naopak zachytává jeden moment navždy. Ale jen jeden jediný a vytrhuje ho z kontextu. A co je tedy spojuje? Obě umění umí vyprávět příběhy a předávají je svým divákům pomocí vizuálního vjemu.


Při výběru 10 velkoformátových fotografií jsem volila kvalitu nad kvantitou. Každý snímek tedy dává prostor k zamyšlení o zachyceném okamžiku a měl by vyvolávat otázky: Jak k takovému okamžiku došlo a co mu předcházelo? Jak se cítí herec a jeho postava? A co bude následovat?

Fotka i divadlo obsahují neopakovatelný a unikátní okamžik. Zároveň v obou je důležitým prvkem světlo. Fotografie také slouží velice dobře jako propagační prostředek pro divadlo, naopak to moc nefunguje. Divadelní fotografie je zajímavá v tom, že fotograf se nemusí starat o scénu, modely, světla … vše má naservírované na stříbrném podnose a je jen na něm, jak daný a správný okamžik zachytí, protože se mu už nikdy nezopakuje. Výslednou fotografii si člověk může do nekonečna prohlížet, brát do rukou a zas a znovu nad ní rozjímat. U divadelního představení je vše jednorázová záležitost, po které zůstávají pouze dojmy.


Přijďte se podívat a nezapomeňte mi nechat vzkaz v návštěvní knize 🖤


Děkuji za pomoc s texty Kátě Vaněčkové a za grafické podklady Jolaně Daňkové.

A bez koho by dále výstava nemohla vzniknout? 👇

FEMAD

Divadelní spolek Jiří

Polabské muzeum
0 komentářů
bottom of page